USA OUTDOOR NATIONALS

Good Luck to the throwers competing in this weekends USA OUTDOOR NATIONAL Championships. This year's competition is a World Championship Qualifying event and will be held in Des Moines, Iowa at the historical Drake University track. MTC's MOLLY GRIEP and KeKe BURKS both freshman at the University of North Dakota have qualified to compete in the Junior Championships (19 and under)for a spot on USA's World Team. KeKe will compete in both the hammer and discus, while Molly will compete in the discus. On the junior mens side, MTC's JASON ZAHN, a freshmen at Ashland University, will compete in the discus. Also competing this weekend is Taylor Smith, senior University of Wisconsin, in the Women's Shot Put. Taylor has helped coach at MTC over the past 2 years. Congrats on qualifying and good luck in competition this weekend. Can't wait to watch.

Lets get started!

I can't wait to get started today. See you all Monday, June 17. Rain or Shine!

MIDWEST SENIOR SPOTLIGHT

Congratulations to the Madison Throws Club throwers who were selected to represent their STATE in the Midwest Senior Spotlight/All-Star Track and Field Meet.

The Senior Spotlight meet is competed each year the week after the State Track and Field meet.  Seniors at the top of the State Honor Roll are asked to represent their state.  Iowa, Wisconsin, and Illinois have competed against eachother annually since 2001.

Women Shot Put
Sr All-Star: 47-02.25 * 2008 Bailey Wagner
Name                         School            Finals
1 Alexa Hunt             Team Iowa   43-08.00
2 Sarah Pate             Team Ia W   41-05.50
3 Kamry Gipson        Team Wis    40-04.00
4 Michelle Brandt      Team Wis    39-08.00
5 Morgan Keller        Team Illinois 39-06.00
6 Taylor Steffen         Team Wis     39-05.00
7 Haley Houser        Team Wis      39-01.50
8 Lindsay Herra       Team Illinois 38-01.00
9 Corinne Franz        Team Wis     37-01.00
10 Brook Jacobsma   Team Iowa   36-04.00
11 Kaylee Blake        Team Iowa   36-01.00
12 Vicky Kapnisis      Team Iowa   35-10.00

Women Discus Throw
Sr All-Star: 166-10 * 2008 Taylor Freeman
Name                        School           Finals
1 Lindsay Herra      Team Illinois 144-10
2 Sarah Pate             Team Iowa   141-10
3 Morgan Keller       Team Illinois 138-00
4 Corinne Franz      Team Wis    136-00
5 Kaylee Blake        Team Iowa    128-00
6 Mallory Nickerson Team Wis     126-04
7 Brook Jacobsma   Team Iowa    123-03
8 Vicky Kapnisis      Team Iowa   117-06
9 Taylor Steffen        Team Wis     117-01
10 Haley Houser    Team Wis     107-00
11 Alexa Hunt          Team Iowa    97-05

Men Shot Put
Sr All-Star: 67-03 * 2011 Jermaine Kline
Name                        School          Finals
1 Riley Kitridge        Team Illinois   61-04.00
2 Dustin Valind        Team Wis       58-04.50
3 Riley Budde          Team Wis       56-06.00
4 Gregory Ganter     Team Wis       55-02.00
5 CJ Schade            Team Wis       54-00.50
6 Emmett Wester     Team Iowa     52-09.00
7 Justin Dunn           Team Iowa      51-06.00
8 Coleman Nelson    Team Illinois   50-10.00
9 Nick Piker            Team Illinois   46-04.00


Men Discus Throw
Sr All-Star: 197-00 * 2005 Chase Madison
Name                         School        Finals
1 Nick Piker              Team Illinois   176-05
2 Dustin Valind          Team Wis       175-00
3 Riley Kitridge         Team Illinois    173-10
4 Joseph Weiner       Team Iowa      173-05
5 Coleman Nelson    Team Illinois     169-11
6 Sam Elsner            Team Wis        168-09
7 Gregory Ganter      Team Wis       163-06
8 Craig Murtha          Team Iowa     162-09
9 Riley Budde            Team Wis       162-07
10 Justin Dunn           Team Iowa      147-00
11 Emmett Wester     Team Iowa     131-07

MTC REGISTRATION

Yep, you can still register for Madison Throws Club this summer, you just missed the early bird savings.  Session 2 is nearly full so hurry up.  Athletes interested in coming to a single day 3 hour session can sign up throughout the summer.
Stay tuned for announcements on special
HAMMER SESSIONS
and
JAVELIN SESSIONS.

Questions, feel free to contact me.
COACH FRONTIER:
josephfrontier@hotmail.com

Kiley Sabin wins D1 Girls Shot Put Championship

Congratulations to Slinger's Kiley Sabin (jr) on winning the 2013 WIAA State Shot Put Championship.  Kiley had started the weekend with a Runner-Up finish in the Girls Discus on Friday, it only got better Saturday as she P.R.d in the Shot Put with a throw of 43' 4.75" to place pressure on the field chasing her, she could not be caught.  Outstanding job Kiley!

MTC had several other qualifiers in the shot put that had strong finishes their seasons' in the LaCrosse as well.   Haley Houser (sr), Stoughton, followed up her 8th place finish in the Discus with a podium finish (6th) in the Shot Put.  Along with Kaitlyn Long 9th, Corinne Franz 15th, Sam Noennig 20th.

Note:
Kiley's STATE Shot Put Championship is the 15th championship for Madison Throws Club throwers.
All 6 of Kiley's throws were over 40 feet, the only thrower in this year's competition to do that, she had the 4 best throws in the meet.  (prelims1 - 40'11.25, prelims2 - 43'4.75, prelims3 41'4.5", finals4 - 40'1.25, finals5 41'6.75", finals6 - 41'6.75").



 
Girls Shot Put Division 1
================================================================================
State Record: * 49-04.25  2010        Jessica Maroszek, Seymour                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kiley Sabin               JR Slinger             41-10.00   43-04.75   10   
  2 Katie Cihlar              SO Wausau West         39-07.25   41-01.50    8   
  3 Kamry Gipson              SR Sun Prairie         40-07.00   40-02.75    6   
  4 Michelle Brandt           JR Wausau West         38-08.00   40-00.00    5   
  5 Taylor Steffen            SR Hudson              40-08.25   39-05.25    4   
  6 Haley Houser              SR Stoughton           41-03.00   39-05.00    3   
  7 Jade Mader                JR Appleton E          36-08.00   38-06.25    2   
  8 Kris Lindow               FR Ashwaubenon         39-05.00   38-05.50    1   
  9 Kaitlyn Long              JR Monona Grove        37-10.25   37-08.00  
 10 Jordan Bartholf           SR Verona Area         37-11.00   37-02.50  
 11 Meg Wolowicz              SO Manitowoc Li        36-03.00   36-10.50  
 12 Kaitlyn Weis              SR Waukesha N          37-07.00   36-08.50  
 13 Courtney Chaney           SO Milw King           36-01.00   36-05.50  
 14 Stephanie Kostowicz       JR Oak Creek           36-07.00   36-03.00  
 15 Corinne Franz             SR Madison Mem         36-11.75   36-01.00  
 16 Mileesha Hamilton         JR Racine Case         37-02.50   35-08.50  
 17 Isabella Samuels          SO GB Preble           37-08.75   35-07.00  
 18 Gina Pezze                JR New Berlin W        36-07.50   35-05.75  
 19 Alexus Crockett           SO Stoughton           36-00.00   35-04.50  
 20 Sam Noennig               FR Hartford            37-05.00   34-11.00  
 21 Brittney Lincoln          FR Franklin            35-06.00   34-10.00  
 22 Jenna Burns               SR Homestead           35-03.50   33-10.50  
 23 Beth Garncarz             FR Wauwatosa W         35-10.00   32-11.00  
 -- Melissa May               SR Marshfield          38-04.25         ND  
 -- Devon Peck                SR Nicolet             38-01.50         ND  

Corinne Franz Wins Back-to-Back DISCUS titles



Corinne Franz won her second straight WIAA D1 Girls Discus Championship Friday night in LaCrosse.  Her final throw of preliminaries of 143'10" was her best throw of the day, she had 3 other throws that were good enough to win the competition, which was competed in a terrible tail wind that did no throwers any favors.  As both her club and high school coach, I have seen in person her hard work and dedication to Track and Field, in the circle and in the weight room.  I couldn't be more proud!

MTC throwers completed a 1-2-3 sweep of the Girls Discus.  Slinger's Kiley Sabin (jr) finished 2nd with a throw of 130'0", Hartford's Sam Noennig (fr) finished 3rd with at throw of 126'9".

MTC had several other athletes qualify for state and finish the year strong.  Haley Houser 8th, Paige Day 11th, Abby Jankowski 18th.

With her second gold, Corinne completes a journey that started with Madison Throws Club the summer before her freshman year of high school but will continue at the University of DePaul  next year.
Congratulations Corinne!  And good luck!

Note:
Corinne's win in the discus is the 14th State Championship won by Madison Throws Club Throwers.
Corinne used her first throw (prelims1- 118'8") in the prelims as a safety throw to get a mark to qualify for finals, Her following 5 throws all bested the competition (prelims2 -137'5", prelims 3 - 143'10", finals4 - 135'2", finals5 - 137'6", finals6 - 137'6").  Watch all 6 throws in the video below.






Girls Discus Throw Division 1
================================================================================
State Record: * 169-10  1999        Jill Pedretti, Verona Area                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Corinne Franz             SR Madison Mem           143-08     143-10   10   
  2 Kiley Sabin               JR Slinger               133-03     130-00    8   
  3 Sam Noennig               FR Hartford              128-06     126-09    6   
  4 Mallory Nickerson         SR Pulaski               127-09     126-08    5   
  5 Katie Cihlar              JR Wausau West           126-07     125-00    4   
  6 Ashley Hartwig            SR Janesvlle Parker      119-06     119-03    3   
  7 Jaci Albrecht             SR Cedarburg             108-06     116-06    2   
  8 Haley Houser              SR Stoughton             110-10     115-05    1   
  9 Lydia Meier               SR Middleton             105-07     115-02  
 10 Stephanie Kostowicz       JR Oak Creek             110-05     113-03  
 11 Paige Day                 SR DC  Everest           115-04     110-06  
 12 Yasmeena Ougayour         JR Marshfield            109-08     109-08  
 13 Jessica Meichtry          SR Brkfield Cen          114-10     109-07  
 14 Courtney Chaney           SO Milw King             116-07     109-00  
 15 Chy'enne LeNeair          SR Racine Horlk          110-04     108-11  
 16 Jenna Rosenthal           JR Fond du Lac           120-05     108-02  
 17 Kristina Kennedy          JR Madison La Folle      118-01     108-02  
 18 Abby Jankowski            SO Greendale             108-01     107-07  
 19 Lindsay Hillmer           SO Kettle Moran          101-01     107-05  
 20 Hailey Krahn              JR Wauwatosa E           103-09     104-04  
 21 Liberty Wieseman          SR Badger                114-05     104-03  
 22 Brieanne Lippert          JR Hortonville           111-06     102-06  
 23 Jami Turriff              FR West De Pere          115-06      95-08  
 24 Ashley Tanski             JR Grafton               100-10      90-01 

Coach Frontier and Corinne Franz

Corinne Franz, Sam Noennig, Kiley Sabin

CONGRATS MTC ATHLETES...

I have had the distinct pleasure of working with many throwers through Madison Throws Club. A special congratulations go out to the following throwers on their accomplishments and for blazing a trail for the MTC throwers that follow you.
WIAA STATE QUALIFIERs
2002 (1)
2002 D1 Girls Shot Jenna Mahaffey Madison Memorial 8th 


2003 (2/3)
2003 D1 Girls Shot Jenna Mahaffey Madison Memorial 1st
2003 D1 Girls Discus Jenna Mahaffey Madison Memorial 6th


2004 (7/10)
2004 D1 Boys Shot Larry Ehrhorn Madison Memorial 2nd 
2004 D1 Boys Discus Larry Ehrhorn Madison Memorial
2004 D1 Girls Shot Kelly Martinson Madison Memorial
2004 D1 Girls Shot Lindsey Tauber Madison Memorial
2004 D1 Girls Discus Sara Landsee Middleton
2004 D2 Girls Shot Dana Thompson Belleville
2nd
2004 D2 Girls Discus Dana Thompson Belleville 4th


2005 (6/16)
2005 D1 Boys Discus Jay Hancock Madison Memorial
2005 D1 Girls Shot Lauren Brown Madison LaFollette
2005 D1 Girls Shot Amy Ableidinger Madison LaFollette
2005 D1 Girls Discus Sara Landsee Middleton
2005 D1 Girls Discus Becca Kitzman Verona 5th
 
2005 D2 Girls Shot Dana Thompson Belleville 1st

2006 (9/25)
2006 D1 Girls Shot Becca Kitzman Verona 8th
2006 D1 Girls Shot Amy Ableidinger LaFollette
2006 D1 Girls Shot Lauren Brown LaFollette
2006 D1 Girls Discus Becca Kitzman Verona 4th
2006 D1 Girls Discus Lisa Brown Madison Memorial
2006 D1 Girls Discus Lauren Brown LaFollette
2006 D1 Girls Discus Amy Ableidinger LaFollette
2006 D2 Girls Shot Dana Thompson Belleville
2nd
2006 D2 Girls Discus Dana Thompson Belleville 1st 

2007 (5/31)
2007 D1 Boys Discus Jay Hancock Madison Memorial 3rd
2007 D1 Boys Discus Nick Grosso Monona Grove
2007 D1 Girls Shot Angela Boushea Monona Grove 4th
2007 D2 Girls Shot Sara Landsee Mt. Horeb
2007 D3 Girls Discus Kassi Kamps Belmont


2008 (10/41)
2008 D1 Boys Shot Devin Mahaffey Madison Memorial 6th
2008 D1 Boys Discus Nick Grosso Monona Grove
2nd
2008 D1 Boys Discus Jake Wellbank Wilmot

2008 D1 Girls Shot Angela Boushea Monona Grove 4th

2008 D1 Girls Discus Angela Boushea Monona Grove 3rd

2008 D1 Girls Discus Amanda Spencer Verona 7th

2008 D1 Girls Discus Lisa Brown Madison Memorial 8th

2008 D2 Girls Discus Steph Tweed Marshall
2008 D3 Girls Shot Kassi Kamps Belmont
2nd
2008 D3 Girls Discus Kassi Kamps Belmont 7th

2009 (11/53)
2009 D1 Girls Shot Angela Boushea Monona Grove 1st
2009 D1 Girls Discus Angela Boushea Monona Grove 4th
2009 D1 Girls Shot Tamara Wade Madison LaFollette 7th
2009 D1 Girls Discus Tamara Wade Madison LaFollette
2009 D1 Girls Discus Amanda Spencer Verona
2009 D3 Girls Shot Kassi Kamps Belmont 4th
2009 D3 Girls Discus Kassi Kamps Belmont
2009 D1 Boys Shot Danny Aguayo Madison East
2009 D1 Boys Discus Eric Parton Middleton 2nd
2009 D1 Boys Discus Demonte Reed Monona Grove
2009 D1 Boys Discus Jacob Ninneman Oregon 8th

2009 (19/72)
2010 D1 Girls Shot Put Angela Boushea Monona Grove 2nd
2010 D1 Girls Shot Put Emily Franz Madison Memorial
2010 D1 Girls Discus Angela Boushea Monona Grove 2nd
2010 D1 Girls Discus Emily Franz Madison Memorial 6th
2010 D2 Girls Shot Put Molly Griep Whitewater 2nd
2010 D2 Girls Discus Molly Griep Whitewater 5th
2010 D2 Girls Discus Heather Clankie Brodhead
2010 D2 Girls Discus Stephanie Tweed Marshall
2010 D3 Girls Shot Put Kailee Kamps Belmont 4th
2010 D3 Girls Discus Kailee Kamps Belmont 1st
2010 D1 Boys Shot Put Raffi Saez Oak Creek 2nd
2010 D1 Boys Shot Put Justin Barber Homestead 3rd
2010 D1 Boys Shot Put Theron Baumann Monona Grove 4th
2010 D1 Boys Shot Put Drew Jackson Verona
2010 D1 Boys Discus Jacob Ninneman Oregon 1st
2010 D1 Boys Discus Justin Barber Homestead 2nd
2010 D1 Boys Discus Raffi Saez Oak Creek 8th
2010 D1 Boys Discus Theron Baumann Monona Grove
2010 D1 Boys Discus Drex Jackson Verona

2011 (24/96)
2011 D1 Boys Shot Put Rafael Saez SR Oak Creek 3rd
2011 D1 Boys Shot Put Theron Baumann JR Monona Grove 4th
2011 D1 Boys Shot Put Jason Zahn JR Grafton
2011 D1 Boys Shot Put Andrew Brekke SR La Crosse Central
2011 D1 Boys Shot Put Jackson, Drex SR Verona Area
2011 D1 Boys Discus Drex Jackson SR Verona 1st
2011 D1 Boys Discus Jason Zahn JR Grafton 2nd
2011 D1 Boys Discus Rafael Saez SR Oak Creek 3rd
2011 D1 Boys Discus Theron Baumann JR Monona Grove 4th
2011 D1 Boys Discus AJ Natter SO Milton 8th
2011 D1 Boys Discus Andrew Brekke SR La Crosse Central
2011 D1 Girls Discus KeKe Burks JR Madison LaFollette 1st
2011 D1 Girls Discus Paige Day SO D.C. Everest 2nd
2011 D1 Girls Discus Corinne Franz SO Madison Memorial 4th
2011 D1 Girls Shot Put Amanda Thiel JR Oak Creek
2011 D2 Boys Shot Put Nick Walker SR Monroe
2011 D2 Boys Discus Dustin Guy SR Richland Center 5th
2011 D2 Boys Discus Nick Walker SR Monroe
2011 D2 Girls Shot Put Molly Griep JR Whitewater
2011 D2 Girls Discus Heather Clankie JR Brodhead/Juda 1st
2011 D2 Girls Discus Molly Griep JR Whitewater
2011 D3 Girls Shot Put Kailee Kamps JR Belmont 2nd
2011 D1 Girls Discus Kailee Kamps JR Belmont 2nd
2011 D1 Boys Discus Steve Styza SR Lake Country Lutheran

2012 (19/115)
2012 D3 Girls Discus Kailee Kamps 12 Belmont 2nd
2012 D3 Girls Shot Put Kailee Kamps 12 Belmont 2nd
2012 D2 Girls Discus Molly Griep 12 Whitewater
2012 D2 Girls Discus Heather Clankie 12 Brodhead-Juda 2nd
2012 D2 Girls Shot Put Molly Griep 12 Whitewater 1st
2012 D2 Boys Discus Albert Unruh 12 Marshall
2012 D1 Girls Discus KeKe Burks JR Madison LaFollete 6th
2012 D1 Girls Discus Corinne Franz JR Madison Memorial 1st
2012 D1 Girls Discus Paige Day JR D.C. Everest 3rd
2012 D1 Girls Discus Abby Jankowski JR Greendale
2012 D1 Girls Shot Put Paige Day JR D.C. Everest 6th
2012 D1 Boys Discus Theron Baumann SR Monona Grove 2nd
2012 D1 Boys Discus Jason Zahn SR Grafton 1st
2012 D1 Boys Discus Riley Budde JR Beaver Dam
2012 D1 Boys Discus Natter, AJ JR Milton 3rd
2012 D1 Boys Discus Heard, Mike SR Oak Creek
2012 D1 Boys Shot Put Theron Baumann SR Monona Grove 1st
2012 D1 Boys Shot Put Riley Budde JR Beaver Dam 5th
2012 D1 Boys Shot Put Jason Zahn SR Grafton 2nd

2013 (20/135)
2013 D3 Girls Discus Keegan Kamps SO Belmont 6th
2013 D3 Girls Discus Chloe Eckstein SO Reedsville
2013 D3 Boys Discus Tucker Wedig SO Belmont 5th
2013 D3 Boys Shot Put Tucker Wedig SO Belmont 6th
2013 D2 Boys Discus Landon Ellingson FR Jefferson
2013 D2 Girls Shot Put Brittany Keach JR Lake Mills 6th
2013 D1 Girls Discus Corinne Franz SR Madison Memorial 1st
2013 D1 Girls Discus Kiley Sabin JR Slinger 2nd
2013 D1 Girls Discus Sam Noennig FR Hartford 3rd
2013 D1 Girls Discus Paige Day SR D.C. Everest
2013 D1 Girls Discus Haley Houser SR Stoughton 8th
2013 D1 Girls Discus Abby Jankowski SO Greendale
2013 D1 Girls Shot Put Corinne Franz, SR, Madison Memorial
2013 D1 Girls Shot Put Kiley Sabin, JR, Slinger 1st
2013 D1 Girls Shot Put Haley Houser, SR, Stoughton 6th
2013 D1 Boys Discus AJ Musser JR Sauk Prairie
2013 D1 Boys Discus Riley Budde SR Beaver Dam 4th
2013 D1 Boys Discus A.J. Natter SR Milton
2013 D1 Boys Discus Robert Campos JR Oak Creek
2013 D1 Boys Shot Put Riley Budde, SR, Beaver Dam 3rd

2014 (27/162)
2014 D3 Girls Discus Keegan Kamps, Jr, Belmont
2014 D3 Girls Discus Chloe Eckstein, Jr, Reedsville 6th
2014 D3 Boys Discus Logan Webb, Sr, Albany
2014 D3 Boys Discus Tucker Wedig, Jr, Belmont 1st
2014 D3 Boys Shot Put Tucker Wedig, Jr, Belmont 1st
2014 D2 Girls Discus Brittany Keach, Sr, Lake Mills
2014 D2 Girls Discus Karen Wethal, Jr, Evansville 5th
2014 D2 Girls Shot Put Brittany Keach, Sr, Lake Mills 7th
2014 D2 Boys Discus Landon Zimmerman, So, Belleville-New Glarus
2014 D2 Boys Discus Miles Kilpin, Jr, East Troy 4th
2014 D2 Boys Discus Landon Ellingson, So, Jefferson 2nd
2014 D2 Boys Shot Put Miles Kilpin, Jr, East Troy
2014 D1 Girls Discus Abby Jankowski, Jr, Greendale
2014 D1 Girls Discus Katie Boehnen,  Sr, Oregon
2014 D1 Girls Discus Holly Houston, So, Madison Memorial
2014 D1 Girls Discus Jenna Rosenthal, Sr, Fond du Lac 8th
2014 D1 Girls Discus Kristina Kennedy, Sr, Madison LaFollette 6th
2014 D1 Girls Discus Kiley Sabin, Sr, Slinger 2nd
2014 D1 Girls Discus Sam Noennig, So, Hartford 1st
2014 D1 Girls Shot Put Sam Noennig, So, Hartford
2014 D1 Girls Shot Put Kris Lindow, So, Ashwaubanon 7th
2014 D1 Girls Shot Put Kaitlyn Long, Sr, Monona Grove 3rd
2014 D1 Girls Shot Put Kiley Sabin, Sr, Slinger 1st
2014 D1 Boys Shot Put Jake Decorah, Sr, Monona Grove
2014 D1 Boys Discus Jake Decoorah, Sr, Monona Grove
2014 D1 Boys Discus Tanner Rahman, Sr, Middleton
2014 D1 Boys Discus A.J. Musser, Sr, Sauk Prairie

2015 (22/182)
2015 D3 Girls Discus Chloe Eckstein, Sr, Reedsville  1st
2015 D3 Boys Discus Tucker Wedig, Sr, Belmont 1st
2015 D3 Boys Shot Put Tucker Wedig, Sr, Belmont 1st
2015 D2 Girls Discus Karen Wethal, Sr, Evansville 4th
2015 D2 Boys Discus Landon Zimmerman, Jr, Belleville/New Glarus 4th
2015 D2 Boys Discus Landon Ellingson, Jr, Jefferson 2nd
2015 D2 Boys Discus Miles Kilpin, Sr, East Troy 5th
2015 D2 Boys Shot Put Landon Ellingson, Jr, Jefferson 6th
2015 D1 Girls Discus Abby Jankowski, Sr, Greendale
2015 D1 Girls Discus Kelsey Judge, So, Baraboo
2015 D1 Girls Discus Holly Houston, Jr, Madison Memorial 5th
2015 D1 Girls Discus Sam Noennig, Jr, Hartford  1st
2015 D1 Girls Shot Put Holly Houston, Jr, Madison Memorial
2015 D1 Girls Shot Put Brittney Lincoln, Jr, Franklin
2015 D1 Girls Shot Put Jordan Tyjeski, Sr, Beaver Dam
2015 D1 Girls Shot Put Kris Lindow, Jr, Ashwaubenon 3rd
2015 D1 Girls Shot Put Sam Noennig, Jr, Hartford 1st
2015 D1 Boys Discus Buck Krueger, Jr, Stoughton
2015 D1 Boys Discus PJ Koopmans, Sr, Waunakee
2015 D1 Boys Discus Cullen Quinn, Jr, Oak Creek 8th
2015 D1 Boys Discus Sean Cormican, Jr, Baraboo
2015 D1 Boys Shot Put Sean Cormican, Jr, Baraboo

2016 (38/220)
2016 D1 Girls Discus Josie Schaefer  11 Baraboo 1st
2016 D1 Girls Discus Holly Houston 12 Madison Memorial 3rd
2016 D1 Girls Discus Sam Noennig   12 Hartford 2nd
2016 D1 Girls Discus Erin Dunning   11 Ashwaubenon 4th
2016 D1 Girls Discus Julia Hanson    12 Fort Atkinson 8th
2016 D1 Girls Discus Kris Lindow    12 Ashwaubenon 5th
2016 D1 Girls Discus Kelsey Judge   11 Baraboo 6th
2016 D1 Girls Discus Elizabeth Bullock 11 Badger
2016 D1 Girls Discus Amanda Sabourin 11 Westosha Central
2016 D1 Girls Discus Alyssa Rivest   10 Watertown
2016 D1 Girls Discus Paige Reimann 12 Oconomowoc
2016 D1 Girls Shot Put Sam Noennig 12 Hartford Union
2016 D1 Girls Shot Put Erin Dunning 11 Ashwaubenon 1st
2016 D1 Girls Shot Put Kris Lindow  12 Aswaubenon 3rd
2016 D1 Girls Shot Put Ella Schultz   12 West Allis Central 2nd
2016 D1 Girls Shot Put Josie Schaefer   11 Baraboo 4th
2016 D1 Girls Shot Put Alyssa Rivest    10 Watertown
2016 D1 Girls Shot Put Maddie Meglic 12 Janesville Parker
2016 D1 Girls Shot Put Taylor Louis     12 Stevens Point
2016 D1 Girls Shot Put Elizabeth Bullock 11 Badger
2016 D1 Boys Discus Cullen Quinn    12 Oak Creek
2016 D1 Boys Discus Sean Cormican 12 Baraboo
2016 D1 Boys Discus Cameron Allen-Aylsworth 12 Brookfield East
2016 D1 Boys Discus Hunter Quinn       11 Watertown
2016 D1 Boys Shot Put Cullen Quinn     12 Oak Creek
2016 D2 Girls Discus Emily Stendel       10 Jefferson 8th
2016 D2 Girls Shot Put Brooke Kary      10 Kettle Moraine Lutheran 3rd
2016 D2 Girls Shot Put Emily Stendel    10 Jefferson
2016 D2 Boys Discus Landon Ellingson 12 Jefferson 1st
2016 D2 Boys Discus Landon Zimmerman 12 New Glarus 4th
2016 D2 Boys Discus Jake Wendt     12 East Troy
2016 D2 Boys Discus Dakin Nolan   11 Laconia
2016 D2 Boys Shot Put Landon Ellingson 12 Jefferson 1st
2016 D2 Boys Shot Put Jake Wendt  12 East Troy
2016 D2 Boys Shot Put Landon Zimmerman 12 New Glarus 6th
2016 D2 Boys Shot Put Cole Eastlick     12 River Valley
2016 D3 Girls Discus Emma Richards    10 Ozaukee 1st
2016 D3 Girls Shot Put Emma Richards 10 Ozaukee 2nd

2017 (39/259)
2017 D1 Girls Discus Josie Schaefer 12 Baraboo 1st
2017 D1 Girls Discus Natalie Mohring 11 D.C. Everest 2nd
2017 D1 Girls Discus Erin Dunning 12 Ashwaubenon 3rd
2017 D1 Girls Discus Amanda Sabourin 12 Westosha Central 5th
2017 D1 Girls Discus Kelsey Judge 12 Baraboo 4th
2017 D1 Girls Discus Caty Abitz 12 LaFollette
2017 D1 Girls Discus Julia Hartwig 10 Janesville Parker
2017 D1 Girls Discus Alyssa Rivest 11 Watertown 6th
2017 D1 Girls Discus Mickey Barrette 11 Mukwonago
2017 D1 Girls Discus Jenna Dankert 11 Oak Creek
2017 D1 Girls Shot Put Josie Schaefer 12 Baraboo 1st
2017 D1 Girls Shot Put Erin Dunning 12 Ashwaubenon 2nd
2017 D1 Girls Shot Put Kassie Wicherski 10 Waukesha North 8th
2017 D1 Girls Shot Put Jenna Dankert 11 Oak Creek 7th
2017 D1 Girls Shot Put Julia Hartwig 10 Janesville Parker 4th
2017 D1 Girls Shot Put  Elizabeth Bullock 12 Badger
2017 D1 Girls Shot Put Kelsey Judge 12 Baraboo
2017 D1 Girls Shot Put  Alyssa Milski 11 Oregon
2017 D1 Girls Shot Put Alyssa Rivest 11 Watertown
2017 D1 Girls Shot Put Hannah Braun 12 Baraboo
2017 D1 Girls Shot Put Natalie Mohring 11 D.C. Everest
2017 D1 Boys Discus Hunter Quinn 12 Watertown
2017 D1 Boys Discus Carter Aguilera 11 Monona Grove 9th
2017 D2 Girls Discus Emily Stendel 11 Jefferson 1st
2017 D2 Girls Discus Tess Keyzers 12 Little Chute 3rd
2017 D2 Girls Shot Put Tess Keyzers 12 Little Chute 1st
2017 D2 Girls Shot Put Emily Stendel 11 Jefferson 5th
2017 D2 Girls Shot Put Brooke Kary 11 Kettle Moraine Lutheran 2nd
2017 D2 Girls Shot Put Alex Dynes 12 Columbus
2017 D2 Boys Discus Josh Seltzner 12 Columbus
2017 D2 Boys Discus Bram Miller 12 Kettle Moraine Lutheran
2017 D2 Boys Shot Put Bram Miller 12 Kettle Moraine Lutheran 3rd
2017 D2 Boys Shot Put Josh Seltzner 12 Columbus 1st
2017 D2 Boys Shot Put Daustin Martin 12 Jefferson
2017 D3 Girls Discus Emma Richards 11 Ozaukee
2017 D3 Girls Shot Put Emma Richards 11 Ozaukee
2017 D3 Boys Discus Jacob Wedig 11 Belmont 6th
2017 D3 Boys Discus Evan Blumer 10 Albany 9th
2017 D3 Boys Shot Put Jacob Wedig 11 Belmont 2nd